Relacja z Nocy Bibliotek 2020

Data publikacji: 12/10/2020

Ogólnopolska Noc Bibliotek 2020 za nami!

Hasłem tegorocznej edycji był ,,Klimat na czytanie’’ czyli dobry czas na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego oraz wypożyczanie i dzielenie się zasobami – książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej czyli bibliotece, jako sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu.
Z okazji Nocy Bibliotek przygotowaliśmy dla naszych czytelników ciekawe aktywności.
Pierwszą z nich był konkurs zorganizowany w przestrzeni biblioteki dotyczący historii naszego miasta oraz ekologii. Pytaliśmy o milanowskie wille, pomniki przyrody oraz sprawdzaliśmy wiedzę dotyczącą flory naszego miasta. Wszyscy, którzy odpowiedzieli poprawnie na pytania konkursowe otrzymali okazjonalne bony do wykorzystania w milanowskich kawiarniach: Love Me, Podmiejska, Stare Kino a także upominki od hurtowni książek Platon.
Kolejną aktywność zadedykowaliśmy dzieciom i młodzieży. Był to nagrany przez nas film ukazujący bogactwo naszego księgozbioru dotyczącego ekologii i ochrony środowiska oraz szeroko pojętej przyrody. W filmie pojawiły się doświadczenia inspirowane „Wielką Księgą Eksperymentów”. Pokazaliśmy w nich jak z prostych i ekologicznych rzeczy można zrobić ciekawe zabawki jako alternatywę do wszechobecnych plastikowych gadżetów. Na koniec przenieśliśmy się na milanowskie Starodęby po to by pokazać przepiękne, miejskie pomniki przyrody. Ideą jak nam przyświecała podczas tworzenia filmu było uwrażliwienie wszystkich na potrzeby ochrony klimatu i ekologię.
W sobotę, 10 października przeprowadziliśmy na naszym Facebooku konkurs dla dzieci, w którym uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę z zakresu różnorodności gatunków wśród zwierząt. Tegoroczną Noc Bibliotek w Milanówku zamknął film znanego podróżnika, Milanowianina – Szymona Wdowiaka pod tytułem „Pokochać drzewa”. Ten urokliwy obraz przedstawiający milanowskie dęby oraz przyrodę powstał w 1992 roku. Obecnie znajduje się, obok dwudziestu innych filmów, w naszym Archiwum Tradycji Lokalnej. Noc Bibliotek dedykowana ekologii i ochronie klimatu była świetną okazją do przypomnienia tego znakomitego obrazu szerokiej publiczności.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Nocy Bibliotek 2020. Pragniemy tą drogą podziękować także hurtowni Platon za nagrody oraz uśmiechnąć się do wszystkich naszych czytelników za przemiłe komentarze i maile!

Zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej