Czytamy w dzień i w nocy

PROJEKT „CZYTAMY W DZIEŃ I W NOCY PRZY BIBLIOTEKARZY POMOCY”

Autorski program Miejskiej Biblioteki, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 17 600 zł, co pokryło 75% kosztów zadania. Środki te pozwoliły na zrealizowanie w Bibliotece cyklu warsztatów z szybkiego czytania dla dwóch grup wiekowych 12-15 lat i 60 plus oraz cyklu spotkań dla dzieci pod nazwą „Nocowanki w Bibliotece”.

Nocowanki w Bibliotece

Nocowanki w Bibliotece

Biblioteka zorganizowała 4 nocne spotkania dla dzieci, które trwały od godz. 20.00 do 8.00 rano.
Spotkania odbyły się raz w miesiącu, w każdym wzięło udział 20 dzieci w przedziale wiekowym 8-12 lat.
Dziećmi zajął się zespół Biblioteki w Milanówku wraz z profesjonalnymi animatorami.
Nocowanki to innowacyjna forma spędzenia czasu poza domem bez dostępu do Internetu, za to z interesującymi książkami i ciekawymi zabawami.
Wspólnie czytaliśmy, poznając dziecięcą i młodzieżową literaturę, bawiliśmy się, rozwijaliśmy umiejętności plastyczne oraz braliśmy udział w intrygujących animacjach.

Każda z Nocowanek miała swój temat przewodni

• 22 września – „Piraci”
  • 13 października – „Szalony chemik”
  • 17 listopada – „Superbohaterowie”
  • 15 grudnia – „Magia Świąt”

Na każdym spotkaniu dzieci zjadły wspólnie kolację, przenocowały w Bibliotece i zakończyły Nocowanki z literaturą i animacjami – wspólnym śniadaniem.

Warsztaty szybkiego czytania

Warsztaty zorganizowane dla dwóch grup wiekowych 12–15 lat i 60 plus.
Zajęcia, poprowadzone przez wykwalifikowanego instruktora, pozwoliły uczestnikom kilkukrotnie zwiększyć tempo czytania, poprawić rozumienie czytanego tekstu, a także wzbogacić słownictwo.
Uczestnicy nabyli te umiejętności dzięki wspólnej lekturze, dyskusji, ćwiczeniom i zabawom dostosowanym do wymagań grupy wiekowej.
Zaplanowane było osiem cotygodniowych spotkań dla każdej tury kursantów.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.