Akademia Talentów

Akademia Talentów – projekt edukacyjny dla młodych mieszkańców Milanówka!

Akademia Talentów czyli rodzaj uniwersytetu dziecięcego, który ruszył 14 października 2017 r.
W uruchomienie projektu zaangażowali się rodzice z milanowskich szkół podstawowych oraz stowarzyszenie „Stospotkań”.
Akademia Talentów adresowana jest do dzieci oraz młodzieży z milanowskich szkół.
Celem akademii jest wzmacnianie i rozwój talentów wśród młodych mieszkańców naszego miasta.

Co zrealizowaliśmy?

14.10.2017 r. zaprosiliśmy na wykład pod tytułem „Czego nie wiecie o dinozaurach” i pokaz naukowy „Odlotowe powietrze”, a także warsztat z lustrami.
W listopadzie 2017 r. zaproponowaliśmy wykład „Żyć i przeżyć – rośliny”.
Natomiast grudniu 2017 r. dzieci dowiedziały się czym są fraktale, a w lutym 2018 r. uczestniczyły w wykładzie pod tytułem „5 barw z jednego roztworu.
Marcowy wykład dotyczył zjawisk optycznych obecnych wokół nas.

Kolejny wykład poprowadził Karol Wójcicki - jeden z bardziej znanych młodych astronomów.
Zabrał nas w podróż do gwiazd i na Islandię gdzie przez dłuższy czas przebywał obserwując zorzę polarną.

We wrześniu 2018 roku zaprosiliśmy studentów na Piknik Naukowy z Akademią Talentów.
Dzieci i młodzież uczestniczyli w warsztatach „Żywioły”, warsztatach optycznych oraz pokazie naukowym „Rusz się!” odkrywającym tajniki anatomii człowieka oraz warsztacie z gry na bum-bum rurkach.

Wykład realizowali zaproszeni przez Bibliotekę – współpracownicy Centrum Nauki Kopernik, Heweliusze Nauki oraz wykładowcy z ogromnym doświadczeniem i zaangażowaniem w pracy edukacyjnej.

W pierwszym semestrze były również prowadzone warsztaty zorganizowane przez stowarzyszenie „Stospotkań”.
Uczestnicy brali udział w projektach dedykowanych naszemu miastu: „Alfabet milanowskich willi”, „Historia willi Banczewianka”, „Milanówek w liczbach”.

Każdy młody student otrzymuje indeks, w którym wykładowcy oraz prowadzący warsztaty wpisują zaliczenia.

Wykładowcy Akademii Talentów. Paweł Jaskólski, Tomasz Ruszkowski, Karol Wójcicki, Jacek Błoniarz-Łuczak, Marcin Gostkowski, Marek Żerański, Łukasz Mędrzycki.